page title icon MOJE PORADY

Kredyt inwestycyjny i dofinansowanie z ARiMR


Ostatnio miałem okazję prowadzić sprawę klientki, która starała się o kredyt inwestycyjny na rozbudowę istniejącego już sklepu spożywczo-przemysłowego o salę przyjęć weselnych. Na inwestycję miała już przyznane dofinansowanie z ARiMR, które zostanie klientce wypłacone po całkowitym zakończeniu inwestycji (dobudowaniu sali weselnej) jako refinans poniesionych kosztów. W takich sytuacjach rodzi się pytanie – czy warto wspominać bankom o takim dofinansowaniu ?

Tak, gdyż dużo chętniej udzielą nam kredytu mając zapewnienie w postaci dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kredyt na budowę domu, a służebność osobista


Wiele klientów, których sprawy kredytowe miałem przyjemność prowadzić miała obawy, że nie otrzyma finansowania z powodu wpisanej w Księdze Wieczystej służebności osobistej. Wprawdzie dla większości banków taki wpis eliminuje otrzymanie przez klienta kredytu, jednak na rynku spotkamy też i takie banki, które “tolerują” służebność osobistą. Służebność osobista to obciążenie nieruchomości na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej. Jest ona wpisywana w dziale III KW.

Budowa domu systemem gospodarczym – ile transz?


Większość Polaków decydując się na budowę własnego domu wybiera metodę tradycyjną, czyli budowę systemem gospodarczym. Kredyt na budowę domu jest kredytem wypłacanym w kilku transzach i to stanowi jego główną zaletę. Budujący może bowiem na bieżąco szacować ile kredytu będzie jeszcze potrzebne na dokończenie przedsięwzięcia, co z kolei wiąże się z tym że łączna -zaciągnięta kwota kredytu może być w rzeczywistości dużo niższa od kwoty wnioskowanej.

Kredyt gotówkowy – problem ze zdolnością


Zaostrzenia ze strony Komisji Nadzoru Finansowego prowadzą do tego, że wiele klientów nie osiąga zdolności kredytowej. Jeśli już mają kredyt mieszkaniowy, to najczęściej zaciągnięcie kolejnego kredytu, np. gotówkowego jest już niemożliwe. Wówczas każdy inny dodatkowy dochód jest na wagę złota. Alimenty czy program 500+ mogą stanowić taki dochód, jednakże nie we wszystkich bankach. Kredyt gotówkowy na podstawie dochodów z alimentów i programu 500+ jak najbardziej możliwy.

Kredyt konsolidacyjny


Obecnie można spotkać wielu klientów, którzy popadają w tzw. spiralę długu. Zaciągają kolejne kredyty, aby spłacać poprzednie. Klient, którego sprawę miałem przyjemność prowadzić miał tych kredytów aż 10. Opóźnienia w spłatach sięgały 30 dni. Po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji klienta złożyłem wnioski do dwóch banków. Po dwóch tygodniach kredyt konsolidacyjny został udzielony klientowi, w dodatku na promocyjnych warunkach. Warto „wrzucać wszystko do jednego wora”, tylko po to by było taniej.