Skontaktuj się ze mną +48 781 103 400
marcin.mioduszewski@opendirect.pl
kredyty gotówkowe

Zalety i wady kredytów gotówkowych. Czy warto po nie sięgać ?

Każdy z nas chciałby dysponować zawsze taką gotówką, która pozwoliłaby na zakup tego co sobie wymarzy. Czasem są to zupełnie podstawowe potrzeby. Co jednak zrobić, gdy nie dysponujemy w danym momencie taką ilością środków finansowych, a są nam one bardzo potrzebne ?
Najlepszym oczywiście rozwiązaniem byłoby oszczędzanie i odkładanie naszych nadwyżek finansowych na tzw. czarną godzinę. Jednak niestety nie zawsze jest z czego oszczędzić z powodu rosnących wydatków w budżecie domowym. W takiej sytuacji wiele osób udaje się do banku z prośbą o pomoc w finansowaniu, czyli krótko mówiąc po kredyt gotówkowy. Jednak czy w dzisiejszych czasach warto sięgać po pożyczkę w banku ? Czy to się nam opłaci ?

Cóż, jeśli mamy taką potrzebę to starajmy się przynajmniej uzyskać minimum 5 ofert kredytów gotówkowych z różnych banków. W obecnych czasach wiele instytucji bankowych wręcz bije się o klienta, by przyciągnąć go do siebie i dać mu jak najkorzystniejszą ofertę pożyczki. Zatem jeśli już musimy z takiego rozwiązania skorzystać, zróbmy to z głową.

Kredyt gotówkowy nie jest najtańszym rozwiązaniem (średnie oprocentowanie – 7%), jednakże jeszcze kilka lat temu wynosiło one absurdalne 20%! Zaletą kredytów gotówkowych jest przede wszystkim brak zabezpieczenia ze strony udzielającego nam pożyczki banku, zaś nadpłacać możemy go już od pierwszego miesiąca bez żadnej prowizji za wcześniejszą spłatę. Kredyty konsumpcyjne udzielane są również najczęściej na dowolny cel, co oznacza że nie musimy ściśle określać celu wydatkowania pożyczonych pieniędzy. Bank po prostu przelewa wnioskowaną przez nas kwotę na nasze konto. Spłata raty kredytowej odbywa się raz w miesiącu we wcześniej ustalonym przez nas dniu.

Z kredytami konsumpcyjnymi mamy często do czynienia we wszelkich sklepach: meblowych bądź marketach RTV/AGD. Sprzedawcy dość często proponują nam zakup dużego telewizora bądź najnowszego laptopa na raty. W ten sposób nie myślimy o całkowitej cenie produktu, tylko o miesięcznej racie którą będziemy musieli za niego płacić. Dzięki temu handlarze mogą sprzedać dużo więcej artykułów, aniżeli za gotówkę. Oczywiście to wszystko odbywa się z niekorzyścią dla klienta, gdyż przepłaca on za dany produkt czasem dwukrotnie korzystając z kredytu ratalnego. Najgorzej jednak, gdy posiadamy już takich kredytów kilka – wtedy dość często tracimy nad nimi kontrolę i łapiemy opóźnienia w spłacie, co w konsekwencji bardzo źle wpływa na naszą historię w BIK. Dodatkowo, kilka skumulowanych miesięcznych rat daje nam dość wysoką łączną miesięczną ratę (kredyty ratalne udzielane są najczęściej na krótki okres), co również może przekładać się na słabą zdolność kredytową przy wnioskowaniu o np. kredyt mieszkaniowy.

Zatem reasumując, jeśli mamy dużą finansową potrzebę i chcemy wspomóc się kredytem gotówkowym, to starajmy się porównać przynajmniej kilka ofert, aby koszt odsetkowy był jak najniższy. Jeśli jednak chcemy nabyć ot tak nowy smartfon w kredycie ratalnym, to warto jest zastanowić się nad zakupem owego sprzętu za własną gotówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *