page title icon leasing

To dziś najchętniej wybierana przez przedsiębiorców forma finansowania zakupu auta osobowego i ciężarowego.

Leasing możemy podzielić na:

Operacyjny

Jego główną zaletą jest możliwość wliczenia całej miesięcznej raty leasingowej w koszty.

Przedmiot leasingu jest wliczany do składników majątkowych leasingodawcy (banku, firmy udzielającej leasingu), który może dokonywać odpisów amortyzacyjnych.

Leasing operacyjny udzielany jest z reguły na kilka lat (3 – 5) i często zawiera opcję wykupu przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę po zakończeniu okresu umowy.

Czynsze leasingowe, opłaty wstępne oraz wszelkie wydatki związane z użytkowaniem auta są kosztem uzyskania przychodu przez leasingobiorcę.

Leasingobiorca zatem zobowiązany jest do utrzymywania auta w należytym stanie, jego serwisowania oraz wykupu ubezpieczenia OC/AC.

Głównym warunkiem uzyskania leasingu na wybrany pojazd jest prowadzenie własnej Działalności Gospodarczej oraz początkowa opłata wstępna.

Zdolność kredytowa nie jest wyliczana przez wszystkie banki, gdyż leasingowane auto jest wystarczającym zabezpieczeniem dla banku.

Niektóre jeszcze dodatkowo zabezpieczają się wekslem in blanco.

Dlatego też leasing operacyjny jest bardzo atrakcyjną i elastyczną formą finansowania, gdyż nawet osoba prowadząca własną Działalność Gospodarczą od 1 miesiąca może starać się o leasing auta.

Finansowy

Swoją formą bardzo przypomina kredyt gotówkowy, gdyż w koszty możemy wliczyć jedynie ratę odsetkową.

Różnica między leasingiem operacyjnym polega na tym, że leasingowane auto jest wykazywane w aktywach leasingobiorcy, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych, natomiast leasingodawca wykazuje należności z tytułu umowy leasingowej. Umowa leasingu finansowego również może zawierać opcję wykupu przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę po zakończeniu okresu umowy.

Czynsze leasingowe, opłaty wstępne oraz wszelkie wydatki związane z użytkowaniem auta (serwis, ubezpieczenie OC/AC) są również kosztem uzyskania przychodu przez leasingobiorcę.

Przy leasingu finansowym ważne jest kryterium zdolności kredytowej. Podobnie jak przy zaciągnięciu kredytu gotówkowego bank będzie chciał zweryfikować nasze dochody za ostatni rok podatkowy.

Zabezpieczeniem umowy jest również leasingowane auto.

Jeśli prowadzisz swoją Firmę i potrzebujesz leasingu na auto na dogodnych warunkach, to chętnie służę pomocą!

Nie trać czasu na żmudne weryfikowanie ofert bankowych. Napisz lub zadzwoń, nie warto przepłacać!