Kredyty mieszkaniowe (zwane też hipotecznymi) to najpopularniejsze, a zarazem najniżej oprocentowane kredyty przeznaczone na zakup własnego mieszkania, domu bądź lokalu mieszkalno-usługowego.
Są to kredyty zabezpieczone hipoteką (wpis w dziale IV Księgi Wieczystej) i są z reguły udzielane na długi okres, nawet do 30 lat.
Kredytem mieszkaniowym możemy sfinansować zarówno zakup mieszkania/domu na rynku pierwotnym (od dewelopera) jak i mieszkania/domu używanego na rynku wtórnym.
Kredyt na mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym wypłacany jest w zależności od postępów prac na budowie i stanu zaawansowania inwestycji.
Jeśli budynek mieszkalny/dom oddany jest do użytkowania, wówczas bank wypłaca kredyt jednorazowo na konto dewelopera. Jeśli jednak postęp inwestycji jest zaawansowany np. w 50%, wówczas kredyt wypłacany jest w transzach na rachunek powierniczy dewelopera. Środki z kredytu na rachunku powierniczym są w zupełności zabezpieczone, a deweloper ma do nich dostęp tylko i wyłącznie po zakończeniu całej inwestycji. Po ukończeniu budowy i oddaniu jej do użytkowania następuje sporządzenie aktu notarialnego, który przenosi własność lokalu/domu na kredytobiorcę.
W przypadku rynku pierwotnego, środki z kredytu wypłacane są najczęściej przed aktem notarialnym.
Kredyt na zakup używanego mieszkania/domu na rynku wtórnym jest udzielany na podstawie sporządzonej między obiema stronami transakcji umowy kupna-sprzedaży nieruchomości.
Środki z kredytu wypłacane są zawsze w ciągu 7 dni po podpisaniu aktu notarialnego.
Aby uzyskać kredyt mieszkaniowy, należy przygotować się na kilka etapów:
1) Zebranie dokumentów finansowych oraz dokumentów dotyczących nieruchomości w celu złożenia ich do banku wraz z wnioskiem kredytowym
2) Weryfikacja zdolności kredytowej przez analityków bankowych
3) Kontrola oraz inspekcja nabywanej nieruchomości
4) Finalizacja całego procesu kredytowego i podjęcie ostatecznej decyzji o przyznaniu kredytu
5) Akceptacja warunków przez klienta i podpisanie umowy kredytowej
6) Podpisanie aktu notarialnego przenoszącego własność nieruchomości
7) Złożenie wniosku w Sądzie o wpis hipoteki w dziale IV Księgi Wieczystej
8) Uruchomienie kredytu na konto zbywcy
Cały proces kredytowy trwa od 2-4 tygodni i można wyróżnić w nim trzy istotne elementy, które mogą zaważyć na przyznaniu bądź nieudzieleniu nam kredytu na wymarzone mieszkanie czy dom, tj:
· zdolność kredytowa (musi być wystarczająca, aby regulować co miesięczne raty kredytu)
· historia kredytowa w BIK (egzekucje, windykacje, zajęcia komornicze prawie całkowicie wykluczają możliwość udzielenia kredytu)
· zabezpieczenie, czyli nabywana nieruchomość (jakość nabywanej nieruchomości, czy też jej stan prawny mają tu kluczowe znaczenie)
Jeśli myślisz o własnym mieszkaniu lub chcesz kupić dom, a liczba ofert kredytów hipotecznych sprawia, że nie wiesz co wybrać, to chętnie służę pomocą!
· szczegółowo zweryfikuję stan prawny nieruchomości
· pomogę w sporządzeniu zabezpieczającej Ciebie umowy kupna-sprzedaży
· zabezpieczę całą transakcję prawnie
Nie trać czasu na żmudne weryfikowanie ofert bankowych. Napisz lub zadzwoń, nie warto przepłacać!
Kredyty mieszkaniowe – obsługiwane miejscowości
- Ostrołęka
- Ostrów Mazowiecka,
- Wyszków
- Pułtusk
- Różan
- Przasnysz
- Maków Mazowiecki
- Kadzidło
- Myszyniec