page title icon KREDYT MIESZKANIOWY CZY KREDYT KONSUMPCYJNY DO 50.000 ZŁ – KTÓRY WYBRAĆ?

Przy podjęciu decyzji o zaciągnięciu kredytu na zakup mieszkania bądź budowę domu często nie mamy wątpliwości który kredyt wybrać. Idziemy w stronę najtańszego rozwiązania, czyli kredytu hipotecznego, którego obecnie średnie oprocentowanie nie przekracza 4%. Bank zabezpieczając się na nabywanej przez nas nieruchomości jest w stanie dać nam bardzo dobre warunki. Jeśli jednak do zakupu wymarzonego mieszkania brakuje nam niewiele, np. 50.000 zł (koszt zakupu mieszkania 150.000 zł) wówczas warto przeanalizować oferty banków na kredyt konsumpcyjny, zwany potocznie kredytem gotówkowym.


W obecnych czasach banki wręcz prześcigają się w atrakcyjności ofert na kredyty gotówkowe, coraz częściej mocno obniżając ich oprocentowanie, które w efekcie jest bardzo zbliżone do oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Przeanalizujmy zatem krok po kroku wyżej wspomniany przykład.


Kupujemy nieruchomość za kwotę 150.000 zł, gdzie 100.000 zł to nasz wkład własny i chcemy pożyczyć od banku brakujące 50.000 zł na 10 lat.


Koszty kredytu mieszkaniowego:


– oprocentowanie 3,80%
– rata miesięczna kredytu: 501,49 zł
– prowizja bankowa za udzielenie kredytu – 2% (kwota 1.000 zł)
– jednorazowy koszt inspekcji nieruchomości – 200 zł
– roczny koszt ubezpieczenia nieruchomości – 150 zł (x 10lat)
– roczny koszt ubezpieczenia na życie (w przypadku jednego kredytobiorcy) – 600 zł (x 10 lat)
– jednorazowy koszt ustanowienia hipoteki w Sądzie – 200zł
– prowizja za wcześniejszą spłatę (1,5% od nadpłacanej kwoty przez pierwsze 3 lata)
– koszt odsetkowy kredytu: 10.178,40 zł
Całkowity koszt kredytu: 19.078,40 zł

Koszty kredytu gotówkowego:


– oprocentowanie: 4,99%
– rata miesięczna kredytu: 530,08 zł
– prowizja bankowa za udzielenie kredytu – 4% (kwota 2.000 zł)
– koszt odsetkowy kredytu: 13.609,99 zł
Całkowity koszt kredytu: 15.609,99 zł

Jak widać na powyższym przykładzie, nie zawsze kredyt mieszkaniowy jest tańszy od kredytu konsumpcyjnego. Bank, udzielając nam kredytu mieszkaniowego stawia przed nami szereg wymagań, co w konsekwencji znacznie podnosi koszt jego przyznania. Oczywiście kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony nawet na 25 czy 30 lat, co za tym idzie nasza miesięczna rata będzie sporo niższa, jednakże koszt odsetkowy wzrośnie aż dwukrotnie. Kredyty gotówkowe są udzielane maksymalnie na okres 10 lat i mogą być zawsze nadpłacane wcześniej, bez uiszczania prowizji bankowej za wcześniejszą spłatę. Przy kredytach mieszkaniowych musimy liczyć się z prowizją za wcześniejszą spłatę przynajmniej przez pierwsze 3 lata.

Reasumując, jeśli myślimy o większej kwocie kredytu przekraczającej 100.000 zł i o dłuższym okresie kredytowania, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt mieszkaniowy.


Jeśli jednak chcemy zaciągnąć kredyt o znaczniej mniejszej kwocie i tym samym nie wskazywać nabywanej nieruchomości jako zabezpieczenia naszego kredytu, warto rozważyć zwykły kredyt gotówkowy, który będzie tańszym i prostszym w obsłudze rozwiązaniem.